Ale oblíbený není jen u nás. Úspěch slaví po celém světě. A jaká je vlastně historie tohoto chutného nápoje?
Historie vaječného likéru sahá až do ranného středověku. V Anglii se tehdy popíjel horký nápoj s vejci a horkým mlékem. Pravděpodobně kvůli vejcím mu byly přisuzovány regenerační účinky.
Mniši v té době pili kávu s vejci a fíky.
Jakýsi předchůdce dnešního vaječného likéru byl ale nápoj zvaný Posset. Ten se tradičně připravoval s horkým mlékem, vínem či pivem a kořením. Dovolit si ho tehdy mohla jen šlechta, neboť suroviny na něj byly pro běžný lid příliš drahé.
Odtud už je jen krůček k vaječnému likéru neboli také eggnogu. Během 18. století dostali Angličané eggnog přes Atlantik, kde si ihned získal obrovskou popularitu. Ve Spojených státech je dodnes neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. A první prezident Spojených států George Washington dokonce sepsal svůj vlastní slavný recept na vaječný likér.
Ve světě najdete vaječný likér pod různými názvy. Na Jamajce se například jmenuje Koquito a vyrábí se z rumu a kokosového mléka. V Mexiku byste ho hledala pod názvem Rompope a zaujalo by vás složení z třtinového rumu a mexické skořice. Ale abychom nebyli tak daleko, ochutnat můžete v Německu Eierpunsch, kde se skloubí bílé víno, vejce, cukr, hřebíček, čaj a skořice.
Recept na domácí vaječný likér
Budete potřebovat: (na 800ml likéru)
- 4 žloutky
- 25g cukru (krupice)
- 250ml mléka
- 250ml smetany ke šlehání (alespoň 30%)
- 1 plechovka sladkého kondenzovaného mléka
- 1 vanilkový lusk
- 300ml kvalitního rumu
Postup:
- v hrnci vyšlehejte metličkou žloutky s cukrem do pěny
- přidejte mléko, smetanu ke šlehání, sladké kondenzované mléko a zrnka z vanilkového lusku
- směs za stálého míchání přiveďte pomalu k varu (hustota by měla být řidší, než pudink)
- odstavte a po vychladnutí vmíchejte pravý kvalitní rum
- přelijte do lahve a uložte do lednice