Vzpomínáte s láskou na školní léta, kdy jste nemuseli nic jiného, než poslouchat učitele a plně se věnovat výuce? Chybí vám tato doba a chtěli byste se do ní vrátit? Exporty do minulosti bohužel neovládám, ale i tak pro vás mám jednu radu, která vás jistě potěší. V dnešním článku se tak dozvíte něco málo o univerzitách třetího věku.
Cílem těchto zařízení je věnovat určitý čas i seniorům, tudíž by se dalo říci, že se jedná o vytvoření prostoru k jejich seberealizaci. Je to tedy skvělá možnost pro ty, kteří se chtějí nadále vzdělávat, rozvíjet své dovednosti a získávat nové a nové znalosti.
Na výběr jsou dvě možnosti – buďto klasické vzdělávání v lavicích nebo studium z domova, kdy si na internetu pouštíte předem natočená videa. Pojďme se tedy nejprve podívat na starou, dobrou klasiku.
Klasická U3V (univerzita třetího věku) je dnes již běžnou součástí veřejných vysokých škol, a tak máte jistotu, že minimálně na jednu u vás v kraji narazíte – nejširší nabídkou se však pyšní Univerzita Karlova, kde je studium rozděleno dle jednotlivých fakult. A jaké jsou tedy podmínky? Přihlásit se může opravdu každý, avšak je udělováno přednost těm, kteří pobírají starobní důchod. Dále je nutné zaplatit zápisné a mít dokončené středoškolské vzdělání, někde se však vyskytují výjimky, které uznávají i základní školu. Na konci tak absolvent získá osvědčení o absolvování konkrétního kurzu, namísto vysokoškolského titulu, na který jsem zvyklí z klasického studia vysokých škol.
Druhou variantou vizuální U3V, která přichází na řadu v případě, že nemáte možnost účastnit se prezenčního studia předchozí možnosti. Jsou zde tedy zahrnuty skupinové přednášky a společné testy. Významným pozitivem je vytvoření kolektivu přibližně stejně starých lidí, kteří se často při tomto druhu studia skamarádí, a setkávají se tak i po jeho dokončení. Zajímavostí je, že po úspěšném absolvování každého ze semestrů získá student Pamětní list a po ukončení šesti semestrů vám již známé osvědčení o absolvování.
Celkově se dá tedy říci, že tento vzdělávací program je velkým kladem pro naši společnosti. Ti, kteří chtějí, tak mají možnost vzdělávat se i v pokročilém věku, najít tak nová přátelství a třeba i lásku.