Mnozí pamatují, jak se doma na topení či na provázku sušila pomerančová kůra, která dokázala provonět celý byt a navodit poklidnou zimní atmosféru. Usušená se nosila na sběrná místa, jako dnes stohy papíru, anebo mířila do krmelců pro divokou zvěř.
Dnešní konzumní svět zdá se nemá tolik času, proto ji mnozí vyhodí do koše, aniž by znali její skutečný potenciál.
Pokud máte menší děti, nakupte kilo pomerančů a o odpolední zábavu máte postaráno. Můžete ovoce nakrájet na kolečka, která následně usušíte a ozdobíte vánoční stromeček, navlíknete na girlandy anebo si vytvoříte adventní věnec. Nechte své ratolesti do čerstvých plodů napíchat hřebíček, smícháte si přírodní difuzér.
Osvěžovač vzduchu
Kůru povařte spolu s celou skořicí a citronovou šťávou. Vzniklý roztok nechte vychladnout a nalijte do rozprašovače. Levné, rychlé a přírodní!
Pohlcovač pachu
Podobně jako jedlá soda, i pomerančová kůra má schopnost pohlcovat a eliminovat nepříjemné zápachy. Namísto kostky mýdla použijte do skříně několik kusů pomerančové kůry, případně zavěste do látkového pytlíčku a zavěste na ramínko. Pokud vás trápí nepříjemný odér z lednice nebo i z bot, všestranný pomocník si s tím vším poradí.
Odpuzovač mravenců
Znáte to, vrátíte se z práce domů a domov už vám okupují mravenci, kteří dovnitř proudí svými cestičkami po desítkách. Pokud máte domácího mazlíčka, určitě se potýkáte s problémem, jak s nimi bojovat, aniž byste ohrozili zdraví chlupatého člena rodiny. Kůru rozmixujte spolu s trochou vody a pomocí rozstřikovače aplikujte na místa, kudy k vám proudí. Účinná je i v boji proti mouchám, do mísy s ovocem stačí přihodit pár slupek a přírodní repelent je na světě.
Pleťová maska
Pro ženu není nic nepříjemnějšího, než se denně potýkat s akné a nevzhlednými pupínky. Při boji přijdou vhod přírodní oleje a silice nacházející se v kůře. Čerstvou ji nastrouhejte a spolu s trochou vody umíchejte v jemnou emulzi. Naneste na obličej a dekolt, nechte třicet minut působit a poté opláchněte čistou vodou.