Virtuální realita je jev, kdy se člověk může na chvíli cítit opravdu jako v jiném světě. K tomuto poslouží dobře padnoucí brýle, které promítají tuto realitu a současně nás izolují od okolního světa. Také k vybavení patří ovladače do rukou, které ve virtuální realitě simulují naše ruce a také se dají ovládat. Virtuální realita je tady již delší dobu, ale v průběhu času se dostává čím dál tím více do běžné součásti života lidí. Jsou plány jak virtuální realitu využít při projektování staveb, tedy předání informací mezi stavebníky, aby vše bylo názornější a jasnější a nedocházelo k nedorozuměním. Avšak nejčastější užití brýlí virtuální reality jsou hry a zážitkové akce.
V rámci her je to opravdu velký skok v pokroku. Delší dobu se hry vylepšovaly jen v rámci grafiky, plynulosti, rychlosti a podobně. Virtuální realita však přináší úplně jiný rozměr zážitku, který člověk může získat. Jak tedy probíhá hraní hry s brýlovým pomocníkem virtuální reality. Jelikož má člověk nasazené tyto brýle, tak se musí předem ujistit, jestli je v bezpečném prostředím, v kterém když se bude poslepu pohybovat, tak si neublíží nebo něco nerozbije. Agentury, které poskytují hraní her s virtuální realitou mají speciální místnosti tomuto uzpůsobené.
Dále je důležité vypnout všechny jevy, které by člověka mohly z této reality vytrhnout, jako je třeba zvonění mobilního telefonu a podobně. Záleží také jak moc se člověk chce do té alternativní reality ponořit a jak dlouho v ní chce zůstat. Poté už vlastně jen stačí nastavit program, který bude člověk hrát a může jít na to. Jelikož je zážitek při hraní hry ve virtuální realitě velice intenzivní může to mít jak pozitivní, tak negativní dopady. Jedním z těch pozitivních by mohlo být to, že člověk cítí tak intenzivní zážitek, že mu ho stačí prožívat mnohem kratší dobu, než by potřebovat u klasické hry na počítači. Negativním je třeba přílišné ztotožnění se s touto realitou a poté problém návratu do opravdové reality.