Na soukromém podnikání je skvělé především to, že se jím dají vydělat neomezené, a tedy klidně i hodně velké peníze. Dá se tu vydělávat tolik, že by všichni obyčejní zaměstnanci zbledli závistí, kdyby znali takové cifry.
Jenže navzdory tomu se lidé často do podnikání nehrnou a raději se nechají někde jenom zaměstnat za pevně daný a obvykle nijak závratný plat.
Jak je to možné?
Je to vlastně naprosto logické. Soukromé podnikání přece může vynášet, ale také tomu tak nemusí být. Je tu totiž celá řada možných problémů a hrozeb, které jakýkoliv byznys ohrožují, a když se jim nepodaří vyhnout, může být soukromý podnikatel v ještě zoufalejší situaci než i ten poslední z posledních zaměstnanců, pobírající třeba i hodně skoupou mzdu.
Podnikatelé se prostě musí snažit, aby si na sebe a vlastně i na chod svého podniku vydělali, ale navzdory tomu nemají nikdy jisté, že si na sebe vydělají. A mohou tedy mít namísto příjmů jako sen i přímo katastrofální dluhy.
Zabránit se něčemu podobnému nedá. A tak je třeba mít se na pozoru a raději už v předstihu vědět, co si asi tak počít, když se někdy byznysu přestane dařit.
A co by tedy měli podnikatelé vědět? Třeba i to, kde si v případě nouze budou moci nějaké ty nezbytné peníze půjčit. A měli by vědět nejen o bankovních půjčkách, ale i o tom, že existuje třeba nebankovní OSVČ hypotéka. A to proto, že ocitne-li se soukromník ve skutečně závažných problémech, banky mu odmítnou vyhovět a něco půjčit, zatímco u nebankovních hypoték je to jiné. Pokud chce někdo nebankovní hypotéku, stačí mu dát tu do zástavy nějakou svoji nemovitost a půjčky se určitě dočká. I když má takový žadatel třeba příliš nízké příjmy, záznamy v registrech dlužníků, exekuce a jiné těžkosti, i když už neví, co si jenom počít, u nebankovní společnosti zkrátka uspět může. A o to tu přece jde.