Není to ani tak dávno, co se staly únikové hry zábavou. Japonsko je první země, kde se začal tento typ her objevovat. Konkrétně v roce 2007. Již v roce 2011 byly téměř na všech kontinentech planety. Jedná se o strategické hry pro jednu nebo více osob. Jeden ze způsobů jak strávit rodinné odpoledne, nebo jen tak si zahrát s přáteli. Ukazuje se zde i fyzická zdatnost účastníků a také jejich myšlení, neboť jsou uzavřeni v místnosti. Důležité je nacházet stopy a dané indicie, aby došli k cíli.
Dalším aspektem aby se tak stalo, jsou různé hádanky. Koneckonců vše se musí vyřešit v předem daném čase. Nejprve byla tato strategická hra pouze na počítači, kdy jeden hráč se musel dostat ven z uzavřené místnosti na základě prozkoumání okolí a také hledání různých stop. Témata k těmto hrám jsou především brány z filmů. V dnešní době si hráč může zasoutěžit tedy naživo. Vše je stejné, na principu počítačové hry. Velmi oblíbené jsou témata, například únik z cely ve vězení, stanice ve vesmíru nebo znovuobnovení středověku. Co se týče interiéru samotné hry, je velmi realistický. Objevují se zvuky, speciální osvětlení, otevírají se dveře, součástí je i posouvací stěna a mnoho dalších.
Česká republika a únikové hry
Nejvíce jsou rozšíření v hlavním městě Praha. Celkový počet se odhaduje na 120, dle statistik z roku 2019. Nejznámější provozovatelé jsou společnosti Questerland, Escapecar, The Chamber a další. Kromě Prahy, jsou tyto hry provozovány i v ostatních větších městech Česka, jako je Brno a Ostrava. Velmi oblíbené jsou mezi firmami, kde jsou především využívány jako zábava při pořádání různých teambuildingových akcí. V poslední době kromě úniku z uzavřených místností se vyskytuje i hra v externím prostředí. K takovému typu je pak využívaná mobilní aplikace. Také oblíbené jsou v České republice únikové hry na bázi virtuální reality, kde každý z hráčů má speciální brýle k vidění jiného světa.